Moja kvetina je niekde tam...

Autor: Lucia Svrčeková | 28.1.2015 o 22:16 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  1261x

Pamätáš, mami? Tak rada som čítala Malého princa. Rovnako, ako sa mi prihováral pred niekoľkými rokmi, nesmelo sa prihovára aj dnes. Vraj „Ak má niekto rád kvetinu, jedinú svojho druhu, aká nerastie na ostatných miliónoch a miliónoch hviezd, postačí mu, aby bol šťastný, keď sa na tie hviezdy zadíva. Povie si: „Moja kvetina je niekde tam...“. A tak si predstavujem Malého princa, či bol skutočne taký malý. Počítam hviezdy, či ich je milión. A myslím na teba, či si tam šťastná.

Človek si väčšinou až s odstupom času uvedomí, čo malnevážil si to. Čo hľadal, hoci to mal rovno pod nosom. Ja mám čas, hoci neviem na čo ho správne využiť a pod nosom položený obyčajný papier premočený od svojich sĺz, ktorý čaká, že čiasi ruka naň napíše neobyčajný príbeh. Cítim, že moje oči sú už unavené rovnako ako ktorákoľvek iná časť môjho tela. No prúd neodbytných myšlienok ignoruje neutíchajúci alarm s nápisom „STOP“. A Eric Clapton sa ho snaží zmierniť svojím spevom: „I must be strong, and carry on. Cause I know I don't belong here in heaven.“ Nechávam sa unášať každým tónom, každučkým slovkom jeho piesne. A nachvíľu zatúžim stáť tam. Stáť vedľa teba a ocka. Snívam o tom, že prechádzam cez tú ospevovanú nebeskú bránu a znovu sa dotýkam vašich hrejivých rodičovských dlaní. Avšak s posledným tónom Ericovej piesne mizne nebo aj jeho brána a ja sa znovu ocitnem sama v byte, ktorý som kedysi tak neskutočne milovala. Zacítim na sebe niečí pohľad. Obzerám sa, aby som sa uistila, že ma nik nepozoruje. Srdce mi bije nepoznanou rýchlosťou. Bojím sa zazrieť čo i len fiktívne obrysy tvojho tela. A skúšam uhádnuť, či by si za mnou prišla, ak by som niekedy zavolala tvoje meno. A čo ak budem rozprávať príliš potichu a moje modlitby tebou nebudú vypočuté? Odpovieš mi vôbec ešte niekedy? Budem môcť skôr alebo aj neskôr znovu počuť tvoj hlas, tvoj smiech? Dnes mi je rovnako vzácny aj tvoj plač.

Vždy si mi opakovala, koľko sily sa vo mne ukrýva. Vždy si ma podporila, hoci si ty sama potrebovala podporu. Často si dovolila tichu, aby rozprávalo namiesto teba, no ja som vždy rozumela tvojim očiam. Ony mi vždy pripomínali tvoju nevyslovenú nekonečnú lásku. Kedysi dávno si sa mi priznala, že si na nás pyšná. Že si pyšná na svoje tri dcérky. No ja som ti nikdy neprezradila, ako veľmi som hrdá ja na teba. Ty jediná si obetovala celý svoj život pre nás. Obetovala si ho pre našu výchovu, vzdelanie, sny. My a naše túžby boli pre teba vždy prvoradé. Nikdy si nechcela pripustiť, aby naše tváre neboli zdobené úsmevmi. A pritom si akosi zabudla myslieť na svoju vlastnú tvár. Na svoj vlastný úsmev. Ty si sa nám nikdy neotočila chrbtom, ani keď sme sa hrali schovávačku. Povedz, že si sa dnes len skryla. Že si sa ukryla tak výborne, až ťa nedokážeme nájsť. Povedz, že až sa jedného dňa vrátime domov, ty nás tam budeš čakať s otvorenou náručou. Tá náruč mi chýba. Chýba mi každá minúta s tebou. Dokonca aj tá nie príliš veselá. Chýba mi obrovská časť môjho srdca. Chýbaš mi ty, mami. Ty si bola mojím srdcom, mojím poradcom, mojím ochranným štítom, mojím oporným stĺpom. Teraz je to srdce zlomené a môj život sa stal akýmsi labyrintom. Napriek tomu sa snažím nájsť správnu cestu. Snažím sa bojovať. Tak, ako si kedysi bojovala ty.

Cítim to, viem to. Som si istá, že na mňa hľadíš a pozoruješ moje kroky. Preto ti sľubujem, že ťa nesklamem! Viem, že mi veríš. Verím, že mi pomôžeš. Pomôžeš mi nestratiť odvahu? Odvahu raz sa stať takou úžasnou mamkou, akou si bola ty. Odvahu obetovať to, čo som, pre to, čím sa chcem stať. Odvahu nezabúdať na minulosť a posilnená spomienkami kráčať vpred. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?